Obsah

Praktické rady pro SVJ a BD

Vyúčtování tepla, teplé vody a ostatních energií

Povinnosti vůči státu u SVJ a BD

Konference Ostrovy života a Tepny domu 2021

Jak na ZOOM Meeting

Komunikujeme on line na Internetu.

Archív PND TV.

Redakce:

Pro náš dům, z.s.

Dřevařská 14

602 00 Brno

www.pronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Krátké ohlédnutí za posledním vývojem požární bezpečnosti staveb

Dámy a pánové, rád využívám nabídnutý prostor, abych se s vámi podělil o novinky v oblasti požární bezpečnosti staveb.

Kategorizace

Už od prosince 2021 žijeme všichni s vyhláškou o kategorizaci staveb z hlediska požární ochrany a ochrany obyvatelstva (č. 460/2021 Sb.), která stavby člení na kategorie 0, I, II, a III. Státní požární dozor se podle zákona o požární ochraně vykonává jen u staveb kategorie II a III – tedy k těmto stavbám musí hasiči vydat své stanovisko. Stanovisko k jednodušším stavbám kategorie 0 a I vydat nemohou - bylo by nelegální a stavební úřad jeho získání po nikom nesmí požadovat. Bohužel se to děje dnes a denně…. a hasiči pět dní v týdnu zbytečně vydávají zbytečná sdělení o odložení žádostí mimo výkon státního požárního dozoru, protože stavební úřad chce mít jistotu, že stavebník navštívil všech  čtyřicet dotčených orgánů.

Na webových stránkách Hasičského záchranného sboru ČR jsou zdarma informace o kategorizaci, je tam pro všechny jednoduchá pomůcka (program.xls) pro kategorizaci, kde po zadání několika údajů o stavbě rychle zjistíte kategorii vaší stavby. Samozřejmě  případě pochybností se na nás můžete obrátit pro radu.

https://www.hzscr.cz/clanek/kategorizace-staveb-z-hlediska-pozarni-bezpecnosti-a-ochrany-obyvatelstva.aspx

Nové technické normy

Od října 2023 je účinná ČSN 73 0848  Požární bezpečnost staveb - Elektrická zařízení, elektrické instalace a rozvody.

Norma stanovuje požadavky na kabelové rozvody z hlediska požární bezpečnosti staveb (v návaznosti na normy pro navrhování požární bezpečnosti staveb řady ČSN 73 08xx). Kromě požadavků na kabelové trasy z hlediska požární bezpečnosti stanovuje požadavky na funkčnost kabelových tras, které napájí elektrická zařízení, která musí zůstat funkční v případě požáru. Dále norma stanovuje požadavky na kabely, vodiče a kabelové trasy z hlediska tříd reakce na oheň, které v případě požáru nemusí být funkční. Norma stanovuje také požadavky na prostory kabelových rozvodů z hlediska požární bezpečnosti. Dále jsou zde stanoveny upřesňující požadavky na zajištění provozu (dodávky elektrické energie) pro elektrická zařízení s požadovanou funkcí při požáru.

Tato norma vyvolala i změnu základních norem ČSN 73 0802 a ČSN 730804 (byly vypuštěny kapitoly o dodávce elektrické energie do nevýrobních a výrobních objektů).

Právní předpisy – stavební zákon a další předpisy

Nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. se také vyvíjí, už prošel několika novelizacemi. Jedna z nich zrušila vznik Nejvyššího stavebního úřadu, zůstává v podstatě současný model stavebních úřadů (nový bude Dopravní a energetický stavební úřad – pro vyhrazené stavby jako např. dálnice, dráhy, letiště, elektrárny, produktovody apod.).  Pro bytové domy bude nadále partnerem „obecní stavební úřad“.  Předpis má v současné době dělenou účinnost - pro většinu stavebníků a povolování běžných staveb přijatá novela znamená,  že až do 30. 6. 2024 se proces povolování staveb nemění a vše bude fungovat jako doposud. Od 1. ledna 2024 se bude nový stavební zákon týkat vyhrazených staveb.

V současné době neexistují prováděcí vyhlášky (ale to je dědictví minulé vlády).

Podle posledních informací se také odsune plánovaná digitalizace stavebních postupů – tedy celá část sedmá stavebního zákona, a to minimálně o půl roku k 1. 7. 2024 (ano, opět neschopnost minulé vlády cokoli v této oblasti dotáhnout do konce – za osm let!).

Novelizace stavebního zákona vyvolala i změnu zákona o požární ochraně. Od ledna 2024 bychom už neměli přijímat žádné podklady v písemné podobě, ale jen elektronicky. Jak už jsem zmínil nahoře, patrně se tato agenda bude odkládat.

Dále došlo ke změně zákona o Integrovaném záchranném systému – kolegové z oddělení ochrany obyvatelstva se budou vyjadřovat k většině projektových dokumentací, takže většina našich závazných stanovisek k povolení stavby bude ve formě koordinovaných závazných stanovisek. Hasičský záchranný sbor totiž hájí veřejné zájmy na úseku požární ochrany i ochrany obyvatelstva.

Právní předpisy - novela vyhlášky 23/2008 Sb.

Novela vyhlášky o technických podmínkách požární ochrany staveb (č. 232/2023 Sb.) se výrazně dotkla § 23, kde se řeší stavba nebo její část určená k činnosti školy, školského zařízení nebo k zajištění předškolní péče, tedy např. mateřské školky, dětské skupiny apod.

Samotný § 23 stanoví požadavky při navrhování takové stavby, a účinný je od 1. 8. 2023. Nový je § 23a, který stanoví požadavky požární ochrany na užívání prostoru, v němž je poskytována služba péče o dítě v dětské skupině. Toto bude účinné až od 1. 1. 2025, ale veřejnost a především provozovatelé např. dětských skupin by si měli zjistit s předstihem, jaké jsou nové – přísnější - požadavky tohoto předpisu (vyhláška je volně ke stažení mimo jiné ve sbírce zákonů).

Elektromobilita

Je to další oblast, kde vývoj je rychlejší než legislativa. Zatím žádný předpis nemáme. Zakázat parkování hybridních a elektroaut  hasiči nikde nemůžou (a ze strany EU není žádný takový tlak není – naopak elektromobilita má neuvěřitelnou podporu). Ve stavebním předpise, ve vyhlášce č. 266/2021 Sb., což je novela vyhlášky o technických požadavcích na stavby je účinný § 48b, který stanoví požadavky na vybavení staveb dobíjecími stanicemi. Doporučujeme všem se s tímto seznámit.

Problém není jen samotný průběh požáru elektroaut (my to nakonec stejně uhasíme), problém je s nebezpečnou lithiovou vodou a problémem bude i statika – auta s bateriemi dnes běžně váží dvě tuny, a s tím staré garáže nepočítaly. Sami víte, že nabíječky elektroaut jsou obvykle soustředěné na jednom místě… asi se čeká na pořádný průšvih.

V oboru požární bezpečnosti máme v ruce jen Metodické doporučení, ale protože není podloženo žádnou legislativou, je jeho plnění opravdu dobrovolné. Je k vidění na našem webu:

https://www.hzscr.cz/clanek/metodicke-doporuceni-elektromobilita-a-pozarni-bezpecnost-staveb.aspx

Připravuje se technická norma ČSN 73 0838 Požární bezpečnost staveb – Garáže, kdyby mělo být vše řešeno. A kdy vyjde – nikdo neví…

Fotovoltaika

Je to další oblast, kde legislativou nebo normou dobíháme vývoj. Instalace fotovoltaických panelů se znásobily a to v řádu stovek procent. S tím skokově roste i počet požárů – je to logické,  s větším tlakem trhu souvisí menší kvalita výrobků i menší kvalita montáže. Pozorujeme rostoucí počet požárů bateriových úložišť elektrické energie.

V poslední době instalace FVE podporuje zákon č. 19/2023 Sb., a prováděcí vyhláška č. 114/2023 Sb., o požadavcích na bezpečnou instalaci výrobny elektřiny využívající obnovitelné zdroje energie (OZE) s instalovaným výkonem do 50 kW. Při splnění jednoduchých podmínek nepotřebujete stavební povolení ani ohlášení. V zákoně se objevují slova „podmínky zejména požární bezpečnosti“, což svádí jít s tímto k hasičům. Ale vyhláška je v gesci Ministerstva průmyslu a obchodu, není naše. Nás zajímá kategorizace staveb - platí to, co jsem napsal v prvním odstavci. Pokud stavební úřad – ne hasiči -  rozhodne, že se instalace FVE dostane do řízení (povolení či ohlášení stavby - a bude požadovat naše stanovisko) a současně  to bude na stavbě kategorie II nebo III, legálně vydáme stanovisko, ale jen po doložení podkladů, což je klasické požárně bezpečnostní řešení zpracovaného autorizovaným odborníkem..   

Pokud budete instalovat FVE s výkonem větším, než je 50 kW, budete před zahájením činnosti potřebovat schválenou Dokumentaci zdolávání požáru. Tu schvaluje Hasičský záchranný sbor, a pokud to nesplníte, hrozí podle § 76 c odst. (2) zákona o požární ochraně pokuta až  10 000 000 Kč.

Připravuje se technická norma ČSN 73 0847 Požární bezpečnost staveb – Fotovoltaické systémy. V současné době je stále v připomínkovém řízení. Nevíme, kdy bude platit.

V nabídce obchodů se objevují fotovoltaické panely zavěšené na balkon, s výkonem okolo 600 W, které jen zapojíte do běžné zásuvky. Do této chvíle nám žádný prodejce nebyl schopný dodat nějaký materiál ohledně schválení nebo bezpečné instalace. Tyto malé výrobky nebudeme posuzovat, je to odpovědnost každého, kdo si je koupí a kdo si je do stavby nainstaluje. Pokud nás přesto požádáte o stanovisko, budeme požadovat předložení požárně bezpečnostního řešení zpracovaného autorizovaným odborníkem.

Na úplný závěr vám nabízím opět webové stránky, kde lze nalézt několik informací o pohledu požární bezpečnosti na fotovoltaiku, např. komentované zněni vyhlášky  č. 114/2023 Sb.  o požadavcích na bezpečnou instalaci OZE s výkonem do 50 kW:

https://www.hzscr.cz/clanek/kategorizace-staveb-z-hlediska-pozarni-bezpecnosti-a-ochrany-obyvatelstva.aspx

Přeju vám všem bezpečné užívání vašich domů a bytů.

Autor:
plk. Ing. Luděk Vrána
oddělení stavební prevence krajského ředitelství Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje

Poznámka redakce:
Dotazy k dané problematice můžete zasílat na mail: info.pronasdum@gmail.com